Historia

 

HISTORIA GMINY KOSTOMŁOTY

 Dzieje obszaru zajmowanego przez gminę związane są z dziejami całego Dolnego Śląska. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie gminy Kostomłoty znane są  z okolic Bogdanowa (są to dwa cmentarzyska datowane na okres sprzed epoki brązu) i z okolic Chmielowa (trzy osady z epoki brązu). Większość dzisiejszych miejscowości powstała w czasie zamieszkiwania tych ziem przez plemiona słowiańskie  i wczesnopolskie. Wieś Piotrowice istniała już w XII wieku, jej nazwę wymienia się po raz pierwszy w 1221 r., z roku 1217 pochodzą wzmianki źródłowe o wsiach Piersno i Budziszów. O innych wsiach wzmiankowano w latach: 1175 – o Bogdanowie, 1200 - o Osieku, 1208 – o Siemidrożycach, 1214 – o Lisowicach, 1298 – o Jakubowicach, 1317 – o Jarząbkowicach, 1353 – o Chmielowie.

 

 

Okres najbardziej intensywnego rozwoju osadnictwa, handlu i rzemiosła w obszarze Dolnego Śląska przypada w okresie panowania dynastii Piastów Śląskich i jej protoplasty Henryka I Brodatego, który uczynił tę dzielnicę jedną z najbogatszych w ówczesnej Europie. Na czas ten przypadają silne związki gospodarcze i kulturalne Dolnego Śląska z krajami Europy Zachodniej. Postępujące w XIII i XIV wieku rozdrobnienie feudalne Śląska ułatwiło królowi czeskiemu Karolowi IV Luksemburskiemu podporządkowanie sobie książąt śląskich. Karol IV opanował ostatecznie Śląsk i przyłączył dzielnicę do Królestwa Czech w 1370 r. Po około 150 latach w roku 1526 Śląsk wraz z królestwem Czech został wcielony do monarchii Habsburgów. W roku 1742 po przegranej wojnie z Prusami, Austria utraciła Śląsk na rzecz państwa Pruskiego. Dzielnica ta pozostawała kolejno pod panowaniem Prus, następnie Cesarstwa Niemieckiego, a od 1933 r. do końca II Wojny Światowej – III Rzeszy. Po jej zakończeniu, na mocy postanowień Układu Poczdamskiego cały Dolny Śląsk wrócił we władanie polskie. Zamieszkująca ten obszar ludność niemiecka została wysiedlona, jej miejsce zajęli w latach 1945-47 przesiedleńcy z ziem centralnych i ze wschodnich terenów przedwojennej Polski, które weszły w skład byłego ZSRR.

 

 

Kostomłoty – siedziba władz gminy – należą do najstarszych osad targowych na Dolnym Śląsku i jako taka (forum Costomlot) została wymieniona po raz pierwszy w dokumencie księcia Bolesława Kędzierzawego, wystawionym we Wrocławiu w 1149 r. Dokument datowany na 1254 r., wystawiony we Wrocławiu mówi o Kostomłotach jako o „civitas” (miasteczku). Prawa miejskie Kostomłoty otrzymały po 1241 roku. Średniowieczny rodowód mają także inne wsie terenu gminy. Od przełomu XIX-XX wieku Kostomłoty przeżywają intensywny rozwój, stanowiąc obecnie ważny ośrodek obsługi i zamieszkiwania w obrębie powiatu średzkiego.

 

GEOPORTAL Dolny Śląsk
Komunikaty i ostrzeżenia
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gminny Ośrodek Kultury
Ochrona danych osobowych
Nieodpłatna pomoc prawna
W naszym urzędzie zapłacisz kartą płatniczą i telefonem
Transmisje z sesji